kancelaria prawna Wrocław INLEGIS , wywłaszczenie

Budowa autostrady A2 na odcinku Kijowiec – Dobryń – decyzja ZRID


Autor:

Paweł Goryl

Recenzent:

Mirosław Ochojski

Data publikacji:

29 maj 2025 r.

Ostatnia aktualizacja:

29 maj 2025 r.
Oceń artykuł:

Odcinek A2 między Kijowcem a Dobryniem to kolejny fragment kluczowej trasy tranzytowej, która nie tylko zwiększy dostępność komunikacyjną regionu, ale też wzmocni pozycję Polski w europejskim systemie transportowym. Inwestycja wkroczyła właśnie w decydującą fazę – uzyskano zgodę na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Informacje o A2 na odcinku Kijowiec – Dobryń

Zbliża się budowa odcinka autostrady A2 pomiędzy miejscowościami Kijowiec i Dobryń. Przetarg na realizację inwestycji ogłoszono 6 grudnia 2024 r., a termin składania ofert wyznaczono na 11 czerwca 2025 r. Zakończenie robót planowane jest na 2028 rok. Inwestycja realizowana jest w systemie tradycyjnym, w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.).

Postęp w inwestycji – harmonogram

Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe

Prace nad studium rozpoczęto już w 2007 r. Umowa z wykonawcą, konsorcjum DHV Polska Sp. z o.o., MGGP S.A. oraz DRO-KONSULT Sp. z o.o., została podpisana 21 listopada 2007 r. Dokument stanowił podstawę dla dalszych etapów projektowych.

Decyzja środowiskowa

Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie 20 grudnia 2011 r., na podstawie wniosku złożonego 3 marca 2009 r. Dokument ten umożliwił kontynuację procesu przygotowawczego do realizacji inwestycji.

Projekt i realizacja

Umowę na wykonanie dokumentacji projektowej podpisano 3 września 2021 r. z firmą Mosty Gdańsk Sp. z o.o., która została wyłoniona w przetargu ogłoszonym 18 grudnia 2020 r. W zakresie wykonawcy znajdowało się przygotowanie projektu technicznego i wykonawczego. Kolejny przetarg ogłoszony w grudniu 2024 r. obejmuje już kompleksowe prace projektowo-budowlane.

Decyzja ZRID

Wniosek o wydanie decyzji ZRID został złożony 10 stycznia 2022 r. Wojewoda Lubelski wydał zezwolenie 29 maja 2025 r. Dokument ten stanowi zielone światło dla rozpoczęcia budowy.

Autostrada A2 na odcinku Kijowiec – Dobryń – lokalizacja i parametry

Odcinek o długości 9,3 km zlokalizowany jest w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, na terenie gmin Zalesie i Terespol. Trasa przebiega od km 641+011 do km 650+287. Droga klasy A będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod trzeci pas. Pas ruchu będzie miał szerokość 3,75 m, pas awaryjny 3 m, a pobocza po 1,25 m. Nośność drogi przewidziano na 11,5 t/oś.

W ramach inwestycji wykonane zostaną roboty ziemne i nawierzchniowe, odwodnienie, oświetlenie, drogi dojazdowe dla lokalnego ruchu, a także chodniki i ścieżki rowerowe. Przewidziano też urządzenia ochrony środowiska i poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Zakres robót budowlanych

Węzły drogowe i skrzyżowania

Na omawianym odcinku powstanie węzeł Dobryń, zapewniający połączenie z istniejącą siecią dróg krajowych i lokalnych.

Obiekty inżynierskie

W ramach inwestycji zaprojektowano również obiekty inżynierskie, w tym mosty i przejścia dla zwierząt. Ich celem jest zapewnienie ciągłości ruchu oraz ochrona środowiska naturalnego.

Ochrona środowiska

Wzdłuż trasy autostrady przewidziano budowę ekranów akustycznych, przejść dla zwierząt oraz systemów odprowadzania i oczyszczania wód opadowych. Zaplanowano także nasadzenia zieleni w celu kompensacji przyrodniczej.

Perspektywy oraz cel budowy drogi A2 Kijowiec – Dobryń

Budowa odcinka Kijowiec – Dobryń stanowi istotny etap rozbudowy autostrady A2 na wschód od Warszawy. Nowa trasa umożliwi lepszy dojazd do terminala samochodowego w Koroszczynie oraz usprawni transport międzynarodowy. W szerszej perspektywie przyczyni się do zwiększenia dostępności komunikacyjnej regionu, poprawy bezpieczeństwa i komfortu podróży oraz wsparcia rozwoju gospodarczego województwa lubelskiego.

Wywłaszczenia pod drogę A2 na odcinku Kijowiec – Dobryń

Wydanie decyzji ZRID oznacza rozpoczęcie formalnej procedury przejmowania nieruchomości pod budowę drogi. To szczególnie ważny moment dla właścicieli gruntów, które zostaną wywłaszczone. Muszą mieć oni świadomość, że ustalone przez wojewodę odszkodowanie może nie odpowiadać rzeczywistej wartości utraconego mienia.

Kluczowe jest jak najszybsze zasięgnięcie pomocy prawnika i niezależnego rzeczoznawcy. Odwołanie od decyzji ustalającej odszkodowanie ma szanse powodzenia, jeśli wycena zawiera błędy lub pomija istotne elementy wpływające na wartość nieruchomości. Odpowiednie uargumentowanie swoich racji w odwołaniu jest zatem bardzo ważne.


Autor

Paweł Goryl

Paweł Goryl

Specjalista ds. treści

Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).

Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora

Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.

Oszacuj odszkodowanie

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami

Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.

+48 502 453 699

Kancelaria Prawna INLEGIS

Prosto o nieruchomościach

E

T

R

5.0

z ponad 80 opinii

ul. Podwale 83 lok. 7

50-414 Wrocław


© 2025 Kancelaria Prawna INLEGIS. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Polityka PrywatnościPolityka cookies

Wykonane przezThe Story