Autor:
Paweł GorylRecenzent:
Mirosław OchojskiData publikacji:
9 sie 2024 r.Ostatnia aktualizacja:
9 sie 2024 r.W obliczu nadchodzącej budowy obwodnicy Kołbieli (DK50), wielu mieszkańców gminy zostanie zmuszonych do przekazania swoich gruntów na rzecz Skarbu Państwa. Poznaj szczegóły inwestycji i dowiedz się, co zrobić, aby chronić swoje prawa oraz zminimalizować trudności związane z wywłaszczeniem.
Obwodnica Kołbieli, która stanie się częścią drogi krajowej DK50, to ważna inwestycja mająca na celu poprawę warunków ruchu i bezpieczeństwa drogowego, a także ograniczenie negatywnego wpływu tranzytu na mieszkańców miejscowości Kołbiel. Odcinek ten będzie istotnym elementem infrastruktury drogowej w województwie mazowieckim, na terenie powiatu otwockiego. Za inwestycję odpowiada Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Warszawie.
Pierwszym etapem realizacji inwestycji było studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe o wyższym stopniu szczegółowości wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Umowę na wykonanie studium zawarto 16 lutego 2017 r. z firmą TRAKT Sp. z o.o. Sp. k.
W ramach przygotowań, 7 sierpnia 2018 r., został przez GDDKiA złożony wniosek o decyzję środowiskową. Decyzję wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie 31 grudnia 2019 roku.
Inwestycja jest prowadzona w systemie „Projektuj i buduj”. W przetargu, ogłoszonym 26 kwietnia 2021 r., oferta Przedsiębiorstwa Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o. została wybrana jako najkorzystniejsza (29 września 2021 r.). Umowę z wykonawcą podpisano 3 grudnia 2021 r. Nadzorem inwestorskim zajmie się konsorcjum firm I&M Engineers oraz Bico Group Sp. z o.o. Całkowity koszt inwestycji to 465 mln 833 tys. 700 zł.
Wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) został złożony do Wojewody Mazowieckiego 3 października 2022 roku. Decyzja jest aktualnie w trakcie wydawania, wciąż nie została bowiem wykonana ponowna ocena oddziaływania na środowisko. GDDKiA, w piśmie skierowanym do Wójta Gminy Kołbiel, tłumaczy sytuację przeciążeniem pracą Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. W związku z tym wynikające z umowy zakończenie robót, przewidziane na 3 czerwca 2025 r., na pewno się opóźni.
Droga DK50, obejmująca obwodnicę Kołbieli, jest zaprojektowana jako droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu, każdy o szerokości 3,5 m. Pasy ruchu zostaną uzupełnione poboczami o minimalnej szerokości 2 m, a dopuszczalne obciążenie pojazdów określono na 11,5 t/oś. Długość obwodnicy wyniesie 11,3 km.
Na planowanym odcinku zostanie wybudowany węzeł „Rudzienko”. Zaprojektowano także bezpośrednie powiązanie obwodnicy z drogą ekspresową S17 na odcinku Warszawa (w. Lubelska) – Garwolin.
W ramach inwestycji przewidziano budowę licznych obiektów inżynierskich, w tym 6 mostów, 9 wiaduktów, jednej kładki pieszo-rowerowej oraz 4 przejść dla zwierząt zintegrowanych z ciekami lub rowami.
W ramach inwestycji zrealizowany będzie remont z jednoczesną przebudową Obwodu Drogowego w Kołbieli.
Budowa obwodnicy Kołbieli w ciągu DK50 ma na celu usunięcie ruchu tranzytowego z centrum miejscowości, co przyczyni się do poprawy warunków życia mieszkańców poprzez redukcję hałasu, spalin oraz zwiększenie bezpieczeństwa drogowego. Inwestycja ta jest również istotnym elementem w poprawie przepustowości i płynności ruchu na trasach tranzytowych w regionie (S17, DK50)
Podczas realizacji budowy obwodnicy Kołbieli wielu mieszkańców gminy stanie przed problemem wywłaszczenia z prywatnych gruntów. Ważne, aby osoby, które ten proces będzie dotyczył, na bieżąco śledziły przebieg postępowania administracyjnego i nie przegapiły momentu wydania zezwolenia na realizację inwestycji. Nie można zapominać o tym, że decyzjom ZRID niemal zawsze nadawany jest rygor natychmiastowej wykonalności. Nadanie rygoru oznacza, że inwestor może natychmiast przejąć grunt, a właściciel musi opuścić nieruchomość, zanim zostanie ustalone odszkodowanie. Choć teoretycznie – zgodnie z tzw. specustawą drogową – procedura ustalania odszkodowania powinna zakończyć się w ciągu 60 dni od nadania decyzji rygoru (lub wydania decyzji z rygorem), w praktyce może potrwać to znacznie dłużej. Dlatego warto, aby właściciele nieruchomości, zagrożeni wywłaszczeniem, jeszcze przed wydaniem decyzji ZRID, skorzystali z pomocy prawnika. Profesjonalna porada może pomóc w obronie praw właścicieli nieruchomości oraz złagodzeniu skutków wywłaszczenia.
O Autorze
Paweł Goryl
Specjalista ds.treści
Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).
Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora
Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.
Oszacuj odszkodowaniePotrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami
Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.
Kancelaria Prawna INLEGIS
Prosto o nieruchomościach
E
T
R
z ponad 80 opinii
ul. Podwale 83 lok. 7
50-414 Wrocław
Telefon: +48 502 453 699
© 2024 Kancelaria Prawna INLEGIS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka PrywatnościWykonane przezThe Story