Autor:
Paweł GorylRecenzent:
Mirosław OchojskiData publikacji:
9 sie 2024 r.Ostatnia aktualizacja:
9 sie 2024 r.Obwodnica Szczekocin i Goleniów (DK78) to kluczowa inwestycja, która zmieni region, poprawiając bezpieczeństwo i zwiększając płynność ruchu drogowego. Dowiedz się, jaki przebieg będzie miała nowa droga oraz jak przygotować się na wywłaszczenia gruntów, których pozyskanie jest niezbędne do realizacji tej inwestycji.
Obwodnica miejscowości Szczekociny i Goleniowy to kolejny ważny projekt w ramach rządowego „Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030”. Droga DK78, na nowym odcinku o długości 13,11 km, zostanie wyposażona w nowoczesną infrastrukturę, aby usprawnić ruch tranzytowy oraz poprawić bezpieczeństwo i komfort podróży. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2025-2027.
Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe zostało zlecone konsorcjum TEBODIN-SAP Sp z o.o. oraz Dopravoprojekt a.s. w dniu 31 marca 2008 r. W przypadku budowy dróg jest to kluczowy etap, który w sposób kompleksowy pozwala przeanalizować zasadność realizacji danej inwestycji.
Budowa obwodnicy jest realizowana przez katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w systemie tradycyjnym. Umowa na stworzenie dokumentacji projektowej została podpisana 27 listopada 2020 r. z przedsiębiorstwem Mosty Katowice Sp. z o.o. Przetarg, który wyłoni firmę budowlaną, zostanie ogłoszony po wydaniu decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
Wniosek o wydanie ZRID został złożony przez GDDKiA 30 września 2022 r. do Wojewody Śląskiego. Obecnie decyzja jest w trakcie wydawania.
Obwodnica Szczekocin i Goleniów przebiegać będzie od kilometra 147+300 do kilometra 160+429,71. Trasa o długości 13,11 km rozpocznie się w miejscowości Zawada Pilicka w gminie Irządze (województwo śląskie), a zakończy w miejscowości Moskorzew (województwo świętokrzyskie), gdzie dowiąże się do istniejącej drogi krajowej 78 na granicy województw. Droga oznaczona zostanie klasą GP, czyli będzie drogą główną ruchu przyspieszonego. Na większości trasy droga będzie miała jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu, jednak lokalnie pojawią się odcinki o dwóch jezdniach. Szerokość pasa ruchu ma wynosić 3,5 metra. Szerokość dla poboczy utwardzonych określono na 0,5 metra, a dla poboczy gruntowych – 1,5 m. Droga będzie przystosowana do obciążenia wynoszącego maks. 115 kN na oś pojazdu.
W ramach projektu powstanie węzeł drogowy łączący DK78 z DK46, co przyczyni się do zwiększenia płynności ruchu.
Projekt obejmuje budowę 10 obiektów inżynierskich (mostowych), w tym węzła dwupoziomowego oraz jednego przejścia dla dużych zwierząt (zintegrowanego z mostem).
Plan przedsięwzięcia uwzględnia liczne rozwiązania mające na celu minimalizację negatywnego wpływu inwestycji na środowisko. Zostaną zbudowane przejścia dla zwierząt małych, średnich i dużych, ekrany akustyczne, pasy zieleni izolacyjnej, rowy trawiaste oraz zbiorniki retencyjne.
Budowa obwodnicy Szczekocin i Goleniów ma na celu odciążenie ruchu tranzytowego w centrum tych miejscowości, a tym samym poprawę komfortu życia mieszkańców. Dzięki inwestycji, droga DK78 stanie się też bardziej bezpieczna i przyjazna dla użytkowników. Zwiększeniu ulegnie przepustowości na trasie, a zmniejszeniu całkowity czas jej przejazdu.
Budowa obwodnicy miejscowości Szczekociny i Goleniowy, która stanie się częścią drogi krajowej DK78, jest kluczowym projektem infrastrukturalnym w północno-wschodniej części województwa śląskiego. Jednakże realizacja tego przedsięwzięcia wymagać będzie przymusowego przejęcia praw do prywatnych gruntów na rzecz Skarbu Państwa. Osoby, których nieruchomości są zagrożone wywłaszczeniem, powinny zatem na bieżąco śledzić przebieg postępowania o wydanie ZRID. Decyzji, o którą zawnioskowano, niemal na pewno zostanie nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że inwestor uzyska uprawnienie do natychmiastowego przejęcia gruntów niezbędnych do realizacji inwestycji. Odszkodowanie za wywłaszczenie zostanie natomiast ustalone w późniejszym terminie, teoretycznie w ciągu 60 dni od nadaniu ZRID rygoru, jednak w praktyce proces ten może potrwać znacznie dłużej.
W związku z powyższym, ważne jest, aby właściciele zagrożonych wywłaszczeniem gruntów już teraz zadbali o swoje interesy i m.in. skorzystali z porady prawnej, co pozwoli zminimalizować negatywne skutki przymusowego odjęcia praw do nieruchomości.
O Autorze
Paweł Goryl
Specjalista ds.treści
Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).
Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora
Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.
Oszacuj odszkodowaniePotrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami
Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.
Kancelaria Prawna INLEGIS
Prosto o nieruchomościach
E
T
R
z ponad 80 opinii
ul. Podwale 83 lok. 7
50-414 Wrocław
Telefon: +48 502 453 699
© 2024 Kancelaria Prawna INLEGIS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka PrywatnościWykonane przezThe Story