Autor:
Paweł GorylRecenzent:
Mirosław OchojskiData publikacji:
15 wrz 2024 r.Ostatnia aktualizacja:
28 sie 2024 r.Inwestycja drogowa na odcinku Piaski – Dorohucza (S12) będzie wiązać się z wywłaszczeniami prywatnych gruntów. Właściciele nieruchomości powinni uważnie monitorować postępy projektu, aby odpowiednio zadbać o swoje interesy. Przeczytaj dzisiejszy artykuł i poznaj szczegóły na temat planowanego przedsięwzięcia.
Budowa drogi ekspresowej na odcinku Piaski - Dorohucza to kluczowy element większego projektu, który ma na celu poprawę infrastruktury drogowej na wschodzie Polski. Odcinek ten stanowi część planowanej trasy S12, która połączy Lublin z przejściem granicznym w Dorohusku. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku (z perspektywą do 2033 roku). Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział GDDKiA Lublin.
Podstawą do realizacji inwestycji było opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Wykonawcą tego studium została firma EKKOM Kraków Sp. z o.o, z którą umowę podpisano stycznia 2008 r. Dokument określił parametry niezbędne do ustalenia wariantów tzw. korytarza terenowego dla przebiegu trasy.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, niezbędna do realizacji inwestycji, została wydana 14 grudnia 2015 r. przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie. Decyzję uzyskano na podstawie wniosku złożonego 31 marca 2010 r.
Koncepcja programowa dla odcinka Piaski - Dorohucza została opracowana przez firmę TPF Sp. z o.o. Umowę na wykonanie tej dokumentacji podpisano 4 marca 2019 r. Koncepcja stanowi uszczegółowienie rozwiązań technicznych, będąc podstawą do dalszego projektowania inwestycji.
Realizacja odcinka Piaski - Dorohucza prowadzona jest w systemie „Projektuj i buduj”. Za wykonanie projektu oraz roboty budowlane odpowiada Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor, z którym umowę podpisano 26 maja 2023 r.
Wniosek o decyzję ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) został złożony 8 kwietnia 2024 r. do Wojewody Lubelskiego. Uzyskanie decyzji jest kluczowym elementem procesu realizacji inwestycji, pozwalającym na rozpoczęcie prac budowlanych.
Droga S12 Piaski - Dorohucza będzie częścią dłuższej trasy prowadzącej z Lublina do Dorohuska (łącznie 300 km). Odcinek o długości 9,8 km zostanie poprowadzony nowym korytarzem przez gminy Trawniki i Piaski. Rozpocznie się na węźle Piaski Wschód, który będzie rozbudowany w ramach realizacji odcinka S17 Piaski - Łopiennik. Początkowo droga przebieganie po północnej stronie obecnej DK12, następnie przetnie ją i ominie Biskupice od strony południowej. Odcinek zakończy się w pobliżu Pełczyna, gdzie znajdzie się zjazd drogi powiatowej prowadzącej do DK12.
Droga na opisywanym odcinku będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m. Zaplanowano również pasy awaryjne o szerokości 2,5 m oraz budowę poboczy o szerokości 0,75 metra. Dopuszczalne obciążenie pojazdów ustalono na 11,5 t/oś.
Budowa drogi S12 Piaski - Dorohucza obejmuje liczne obiekty inżynierskie, w tym 6 wiaduktów, mosty nad Giełczewką i Wieprzem, a także 7 przejść dla zwierząt.
Inwestycja uwzględnia różne aspekty ochrony środowiska, w tym budowę przejść dla zwierząt, zbiorników retencyjnych, ekranów akustycznych oraz urządzeń oczyszczających. Prace te mają na celu minimalizację negatywnego wpływu budowy na lokalną faunę i florę.
Budowa drogi S12 na odcinku Piaski - Dorohucza jest kluczowa dla poprawy infrastruktury transportowej w regionie. Po zakończeniu inwestycji, trasa ta znacznie zwiększy bezpieczeństwo i płynność ruchu, szczególnie dla ruchu tranzytowego. Droga S12 połączy się z planowaną trasą S19 Lublin - Rzeszów, tworząc istotny szlak komunikacyjny między granicą polsko-ukraińską a centralną Polską. To strategiczne połączenie wpłynie pozytywnie na rozwój gospodarczy regionu oraz poprawę warunków życia jego mieszkańców.
W trakcie realizacji projektu drogowego na odcinku Piaski - Dorohucza nieuniknione będzie wywłaszczenie prywatnych gruntów. W związku z tym, właściciele tych nieruchomości powinni uważnie monitorować postępy projektu, zwłaszcza że we wniosku o wydanie decyzji ZRID zawarto żądanie nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że inwestor będzie mógł przejąć nieruchomości bezpośrednio po wydaniu decyzji, co przyspieszy proces realizacji inwestycji.
Właściciele wywłaszczanych gruntów zostaną poinformowani o wydaniu decyzji ZRID drogą pocztową na adres widniejący w ewidencji gruntów i budynków. Dodatkowo, wojewoda ogłosi decyzję poprzez obwieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej, które może również pojawić się w prasie lokalnej oraz na tablicach ogłoszeń w siedzibach gmin, na których terenie realizowana jest inwestycja.
Aby zadbać o swoje interesy, warto wcześniej podjąć kroki zmierzające do uzyskania jak najwyższego odszkodowania za wywłaszczenie, w czym może pomóc konsultacja z doświadczonym prawnikiem.
O Autorze
Paweł Goryl
Specjalista ds. treści
Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).
Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora
Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.
Oszacuj odszkodowaniePotrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami
Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.
Kancelaria Prawna INLEGIS
Prosto o nieruchomościach
E
T
R
z ponad 80 opinii
ul. Podwale 83 lok. 7
50-414 Wrocław
Telefon: +48 502 453 699
© 2024 Kancelaria Prawna INLEGIS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka PrywatnościWykonane przezThe Story