Autor:
Paweł GorylRecenzent:
Mirosław OchojskiData publikacji:
23 sie 2024 r.Ostatnia aktualizacja:
20 sie 2024 r.Trwa oczekiwanie na wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej dla odcinka Deniski - Haćki (S19). Budowa tej ważnej dla Podlasia trasy wymagać będzie przejęcia prywatnych gruntów. Przeczytaj dzisiejszy artykuł i dowiedz się, którędy przebiegać ma nowa droga, jakie będzie miała parametry oraz czy w ramach projektu zostanie zrealizowana dodatkowa infrastruktura.
Droga ekspresowa S19 na odcinku Deniski - Haćki to istotny element infrastruktury drogowej w regionie Podlasia. Inwestycja jest kluczowa dla usprawnienia połączeń drogowych między Białymstokiem a Bielskiem Podlaskim, jednocześnie stanowi część szerszego projektu budowy drogi ekspresowej, która połączy przejścia graniczne z Białorusią i Słowacją. Inwestycję wpisaną do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r. realizuje oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Białymstoku.
Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe o wyższym stopniu szczegółowości wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zostało przygotowane przez firmę Trakt Sp. z o.o. Sp. k. Umowę z tym wykonawcą zawarto 7 marca 2016 r.
Wniosek o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach złożono 4 stycznia 2019 roku. Została ona wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku 29 stycznia 2020 roku.
Inwestycja na opisywanym odcinku jest realizowana w systemie „Projektuj i buduj”, który polega na tym, że wyłoniona w przetargu firma przygotowuje projekt inwestycji, a następnie go realizuje. Kontrakt na budowę został podpisany 29 stycznia 2021 roku z konsorcjum przedsiębiorstw UNIBEP S.A. oraz Budrex Sp. z o.o. Prace mają przebiegać pod nadzorem BBC Best Building Consultants Sp. z o.o. oraz BBC Best Building Consultants. Nadzory i doradztwo budowlane Łukasz Zdziebłowski. Całkowity koszt inwestycji ma się zamknąć w 305 mln 415 tys. 152,94 zł.
Wniosek o wydanie decyzji ZRID został złożony 31 lipca 2023 roku. Podmiotem odpowiedzialnym za wydanie zezwolenia jest Wojewoda Podlaski. Obecnie proces procedowania wniosku wciąż nie został zakończony. Trzeba przy tym wyjaśnić, że inwestycja z racji położenia w cennych przyrodniczo regionach Doliny Narwi wzbudza kontrowersje, a pierwotny projekt z przyczyn środowiskowych wymagał już raz skrócenia o ok. 2,4 km.
Droga S19 na odcinku Deniski - Haćki o długości 6,5 km stanie się częścią kluczowego szlaku komunikacyjnego łączącego obwodnicę Białegostoku z obwodnicą Bielska Podlaskiego. Droga o klasie drogi ekspresowej będzie dwujezdniowa, z dwoma pasami ruchu w każdą stronę, o szerokości pasa ruchu 3,5 m oraz pasami awaryjnymi o szerokości 2,5 m. Pobocza będą miały minimalną szerokość 0,75 m. Drogę zaprojektowano do znoszenia obciążeń wynoszących maksymalnie 115 kN/oś.
W ramach inwestycji przewidziano wybudowanie węzła na wysokości wsi Deniski. Konstrukcja zostanie zrealizowana z wykorzystaniem wiaduktu z drogą powiatową nr 1591B (prowadzącą do Denisek).
W ramach inwestycji powstanie 18 większych obiektów inżynierskich, które zapewnią płynność ruchu oraz bezpieczeństwo użytkownikom drogi.
Podróżni poruszający się nową trasą będą mieli do dyspozycji następujące Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP):
Projekt uwzględnia szeroki zakres działań na rzecz ochrony środowiska, w tym budowę przejść dla zwierząt, przepustów ekologicznych, ekranów przeciwolśnieniowych i przeciwhałasowych, a także nasadzenia zieleni naprowadzającej na przejścia dla zwierząt oraz ogrodzenie drogi. Działania te mają na celu minimalizację wpływu inwestycji na lokalne ekosystemy i poprawę bezpieczeństwa na drodze.
Celem budowy odcinka S19 Deniski - Haćki jest poprawa połączeń drogowych w regionie oraz zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu podróży. Inwestycja przyczyni się do skrócenia czasu przejazdu, zmniejszenia natężenia ruchu na drogach lokalnych oraz do poprawy jakości infrastruktury transportowej. Wszystko to ma istotne znaczenie dla rozwoju gospodarczego regionu.
Budowa odcinka drogi ekspresowej S19 pomiędzy Deniskami a Haćkami wiąże się z koniecznością pozyskania na rzecz Skarbu Państwa prywatnych terenów. Właściciele nieruchomości, które mogą zostać objęte wywłaszczeniem, powinni bacznie śledzić postęp prac nad projektem. Kluczowym aspektem zawartym we wniosku o decyzję ZRID jest prośba o nadanie jej rygoru natychmiastowej wykonalności. Takie oznaczenie umożliwia inwestorowi natychmiastowe przejęcie gruntów, wejście na nieruchomość i rozpoczęcie robót budowlanych. Z kolei właściciele są zobowiązani do niezwłocznego wydania majątku.
Choć formalnie procedura ustalenia odszkodowania powinna zakończyć się do 60 dni od momentu nadania decyzji ZRID rygoru, prawie zawsze trwa to znacznie dłużej. Dlatego ważne jest, aby jeszcze przed wydaniem decyzji skonsultować się z prawnikiem, co może pomóc w lepszym zabezpieczeniu swoich praw i zminimalizowaniu skutków wywłaszczenia. Specjalista oceni sytuacje i zaleci właściwą drogę postępowania. W dalszej kolejności, w razie ustalenia zaniżonej kwoty odszkodowania, pomoże przejść przez procedurę odwoławczą.
O Autorze
Paweł Goryl
Specjalista ds.treści
Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).
Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora
Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.
Oszacuj odszkodowaniePotrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami
Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.
Kancelaria Prawna INLEGIS
Prosto o nieruchomościach
E
T
R
z ponad 80 opinii
ul. Podwale 83 lok. 7
50-414 Wrocław
Telefon: +48 502 453 699
© 2024 Kancelaria Prawna INLEGIS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka PrywatnościWykonane przezThe Story