kancelaria prawna Wrocław INLEGIS , wywłaszczenie

Budowa drogi S19 na odcinku Domaradz-Krosno


Autor:

Paweł Goryl

Recenzent:

Mirosław Ochojski

Data publikacji:

24 lip 2024 r.

Ostatnia aktualizacja:

9 sie 2024 r.
Oceń artykuł:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) złożyła wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej dla budowy drogi ekspresowej S19 na odcinku Domaradz-Krosno. Trasa ta jest kluczowym elementem korytarza komunikacyjnego Via Carpatia. Co zrobić w obliczu wywłaszczenia pod tę inwestycję?

Informacje o inwestycji na odcinku Domaradz-Krosno (S19)

Inwestycja, realizowana w systemie „Projektuj i buduj”, ma na celu poprawę infrastruktury drogowej w regionie Podkarpacia. Kontrakt obejmuje zaprojektowanie i budowę 12,5-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19, od węzła Domaradz (bez samego węzła) do węzła Krosno (poprzednio Iskrzynia, z węzłem). Prace rozpoczną się w kilometrze 45+365,40, gdzie droga S19 łączy się tymczasowo z DK19 w Lutczy. Końcowy punkt zlokalizowany jest w kilometrze 57+900, gdzie S19 będzie stykać się z odcinkiem prowadzącym do węzła Miejsce Piastowe.

Postęp w inwestycji - harmonogram

Projekt i realizacja

Przetarg na realizację projektu ogłoszono 31 marca 2022 r., a wybór najkorzystniejszej oferty nastąpił 26 lipca 2022 roku. Wykonawcą prac został Mostostal Warszawa S.A., z którym umowa została podpisana 7 listopada 2022 r. Wartość kontraktu wynosi 864 mln 432 tys. 472,01 złotych.

Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe

Prace przygotowawcze rozpoczęły się już 13 maja 2008 r., kiedy to podpisano umowę na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z przedsiębiorstwami Mosty Katowice Sp. z o.o. oraz Arcadis Sp. z o.o.

Koncepcja programowa

Umowę na koncepcję programową zawarto 1 marca 2018 r. z przedsiębiorstwem Ivia S.A.

Wniosek o decyzję ZRID

Wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) został przez GDDKiA złożony 13 marca 2024 r., a decyzję wyda Wojewoda Podkarpacki.

Droga S19 Domaradz-Krosno – lokalizacja i parametry

Droga S19 na opisywanym odcinku będzie dwujezdniowa, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Szerokość pasa ruchu ma wynosić 3,5 m, a pasa awaryjnego 2,5 m. Pobocza będą miały minimalną szerokość 0,75 m, a dopuszczalne obciążenie na oś może wynosić 115 kN.

Zakres robót budowlanych

Węzły drogowe i skrzyżowania

Na planowanym odcinku zaplanowano dwa węzły drogowe: Węzeł Siemiatycze Północ oraz Węzeł Siemiatycze Południe.

Obiekty inżynierskie

W ramach projektu zostanie zbudowanych 8 mostów, 7 estakad, 3 przejścia dla zwierząt, 3 przepusty, 8 wiaduktów drogowych.

Miejsca Obsługi Podróżnych

Na odcinku zostaną wybudowane Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) Zagórze (po jednym w każdym kierunku), które będą pełnić funkcję komercyjną, zapewniając podróżnym możliwość odpoczynku oraz skorzystania z usług gastronomicznych i handlowych.

Ochrona środowiska

W ramach inwestycji zaplanowano następujące działania ekologiczne: pasy zieleni, rowy trawiaste oraz 3 przejścia dla zwierząt (dwa dla zwierząt średnich i jedno dla zwierząt dużych).

Perspektywy oraz cel budowy drogi S19 Domaradz-Krosno

Budowa odcinka drogi S19 Domaradz-Krosno to strategiczna inwestycja, która zapewne nie tylko usprawni ruch drogowy, ale także przyczyni się do rozwoju gospodarczego Podkarpacia. Realizowana przez Mostostal Warszawa S.A. inwestycja, obejmująca zaawansowane obiekty inżynierskie i Miejsca Obsługi Podróżnych, jest częścią większego projektu Via Carpatia (trasy łącząca Saloniki w Grecji z Kłajpedą na Litwie), który ma kluczowe znaczenie dla europejskiej sieci transportowej.

Kwestia wywłaszczeń pod budowę odcinka Domaradz-Krosno

Należy przy tym mieć na uwadze, że budowa drogi Domaradz-Krosno wiązać się będzie z przymusowym przejmowaniem prywatnych gruntów. Dlatego warto, aby osoby zagrożone wywłaszczeniem na bieżąco śledziły proces inwestycyjny. Muszą one bowiem mieć na uwadze, że we wniosku o wydanie decyzji ZRID zawnioskowano także o nadanie jej rygoru natychmiastowej wykonalności. Rygor taki uprawnia inwestora do natychmiastowego zajęcia gruntów, a właściciela zobowiązuje do niezwłocznego opuszczenia nieruchomości. Dopiero po czasie ustalone zostanie odszkodowanie za wywłaszczenie. Teoretycznie organ ma na to 60 dni od dnia nadania decyzji ZRID rygoru natychmiastowej wykonalności. W praktyce trwa to jednak o wiele dłużej. Warto zatem zawczasu – jeszcze przed wydaniem decyzji ZRID – zadbać o swoje interesy i skorzystać z porady prawnej, która pozwoli zminimalizować negatywne skutki wywłaszczenia.


Autor

Paweł Goryl

Paweł Goryl

Specjalista ds. treści

Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).

Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora

Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.

Oszacuj odszkodowanie

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami

Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.

+48 502 453 699

Kancelaria Prawna INLEGIS

Prosto o nieruchomościach

E

T

R

5.0

z ponad 80 opinii

ul. Podwale 83 lok. 7

50-414 Wrocław


© 2025 Kancelaria Prawna INLEGIS. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Polityka PrywatnościPolityka cookies

Wykonane przezThe Story