Autor:
Paweł GorylRecenzent:
Mirosław OchojskiData publikacji:
29 sie 2024 r.Ostatnia aktualizacja:
20 sie 2024 r.Spis Treści
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawnioskowała o zezwolenie na realizację strategicznego odcinka drogi S74. Nowa droga ekspresowa od granicy województwa świętokrzyskiego do Mniowa, to kluczowy element rozwoju infrastruktury regionu. Sprawdź szczegóły tego projektu i dowiedz się, na jakich zasadach pod budowę drogi będą przejmowane prywatne grunty.
Droga ekspresowa S74, na odcinku od granicy województwa świętokrzyskiego do miejscowości Mniów, to jedna z najważniejszych inwestycji w ramach „Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.)”. Odcinek ten ma długość 27,47 km i jest realizowany w systemie „Projektuj i buduj” przez Stecol Corporation pod nadzorem Lafrentz Spółka z o.o. Za inwestycję odpowiada Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Kielcach. Planowany koszt przedsięwzięcia wynosi 1 mld 4 mln 117 tys. 943,71 zł.
Umowę na wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego podpisano 16 listopada 2007 r. z firmą Arcadis Sp. z o.o.
Umowę na wykonanie koncepcji programowej zawarto 22 października 2018 r., a wykonawcami zostały firmy STI Polska Sp. z o.o., S.Te.P. s.r.l. oraz PPProjekt Sp. z o.o.
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach został złożony przez GDDKiA 30 marca 2012 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach wydał decyzję 24 czerwca 2015 r.
Proces przygotowania przedsięwzięcia obejmował przetarg, który ogłoszono 3 lutego 2023 r., a wybór najkorzystniejszej oferty nastąpił 7 sierpnia 2023 r. Umowę na realizację inwestycji ze Stecol Corporation podpisano 20 września 2023 r. Zakończenie robót planowane jest na lipiec 2027 r. Przedsiębiorstwo, działając w ramach systemu „Projektuj i buduj”, najpierw stworzyło projekt, a po wydaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) zrealizuje inwestycję.
GDDKiA złożyło wniosek o wydanie decyzji ZRID 22 lipca 2024 roku do Wojewody Świętokrzyskiego. Po uzyskaniu zezwolenia, planowane jest rozpoczęcie robót budowlanych. Ocenia się, że nastąpi to w przyszłym roku (2025 r.).
Odcinek drogi S74 o długości 27,47 km zostanie połączony z drogą ekspresową biegnącą od Mniowa do węzła Kielce Zachód. Budowa będzie realizowana z wykorzystaniem istniejącego korytarza drogowego w ok. 70% długości odcinka, natomiast po nowym śladzie w ok. 30% długości odcinka (obejście miejscowości Smyków). Będzie to dwujezdniowa droga klasy S (droga ekspresowa) z rezerwą na trzeci pas ruchu, o szerokości pasów ruchu 3,5 m i pasów awaryjnych 2,5 m. Szerokość poboczy ma wynosić min. 0,75 m. Dopuszczalne obciążenie pojazdów mogących poruszać się po tej drodze określono na 11,5 tony/oś.
Na omawianym odcinku drogi S74 planowane są następujące węzły drogowe: Ruda Maleniecka, Radoszyce i Smyków.
GDDKiA zapowiedziała, że w ramach przedsięwzięcia powstanie ponad trzydzieści obiektów inżynierskich, w tym m.in. 12 wiaduktów nad przejściami dla zwierząt dużych i średnich, przejście górne dla zwierząt średnich, 6 mostów zintegrowanych z przejściami dla zwierząt, a także 10 wiaduktów w ciągu drogi S74 i w ciągach dróg poprzecznych
Zaplanowano budowę następujących Miejsc Obsługi Podróżnych: MOP Lisie Jamy (kategoria III), MOP Koliszowy (kategoria I), MOP Jacentów (kategoria I). W ramach inwestycji powstanie także obwód utrzymania drogi (OUD) w Rudzie Malenieckiej.
Inwestycja uwzględnia ochronę środowiska przede wszystkim poprzez budowę wielu przejść dla zwierząt (dolnych, górnych i zintegrowanych z mostami) oraz wdrożenie środków minimalizujących wpływ na lokalną faunę i florę, m.in. stworzenie pasów zieleni.
Zgodnie z harmonogramem inwestycja zostanie zrealizowana w 2027 r. Droga S74 w województwie świętokrzyskim ma na celu poprawę skomunikowania województw łódzkiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego poprzez stworzenie dogodnego połączenia z węzłami autostrad A1, A2 i trasą S19 Via Carpatia. Budowa tej drogi jest istotnym elementem rozwoju infrastruktury komunikacyjnej regionu, mającym na celu zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu podróży.
Należy pamiętać, że budowa drogi S74 (granica woj. świętokrzyskiego - Przełom/Mniów) wiąże się z koniecznością przymusowego przejmowania prywatnych gruntów. W związku z tym, osoby zagrożone wywłaszczeniem powinny na bieżąco monitorować postępy w procesie inwestycyjnym. Warto zwrócić uwagę, że wniosek o wydanie decyzji ZRID obejmuje również nadanie jej tzw. rygoru natychmiastowej wykonalności. Taki rygor pozwala inwestorowi na natychmiastowe zajęcie nieruchomości, zmuszając tym samym właścicieli do ich szybkiego opuszczenia. Odszkodowanie za wywłaszczenie jest ustalane dopiero później, teoretycznie w ciągu 60 dni od dnia nadania decyzji ZRID rygoru natychmiastowej wykonalności, jednak w praktyce proces ten trwa znacznie dłużej (nawet lata). Dlatego warto wcześniej, jeszcze przed wydaniem decyzji ZRID, zabezpieczyć swoje interesy. Skorzystanie z usług prawnika może pomóc zniwelować niekorzystne skutki wywłaszczenia. Dla osób dotkniętych tym procesem kluczowa jest przede wszystkim walka o uzyskanie słusznego odszkodowania, które skompensuje finansowo utratę nieruchomości.
O Autorze
Paweł Goryl
Specjalista ds.treści
Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).
Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora
Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.
Oszacuj odszkodowaniePotrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami
Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.
Kancelaria Prawna INLEGIS
Prosto o nieruchomościach
E
T
R
z ponad 80 opinii
ul. Podwale 83 lok. 7
50-414 Wrocław
Telefon: +48 502 453 699
© 2024 Kancelaria Prawna INLEGIS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka PrywatnościWykonane przezThe Story