Jazda bez konieczności posiadania dokumentu

INLEGIS Kancelarie Prawne
26 sierpnia, 2020

Nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym wprowadzi już niedługo możliwość kierowania pojazdami bez konieczności posiadania odpowiedniego dokumentu. Oczywiście nie oznacza to jednak, że prawo jazdy zupełnie zniknie z naszej rzeczywistości. Zmiana przepisów ma na względzie zupełnie coś innego.

Spis treści:

Prawo jazdy w Polsce

Podstawowym dokumentem uprawniającym do kierowania pojazdami w Polsce jest prawo jazdy. Występuje ono aż w 16 różnych formach i uzależnione jest od tego jaką maszyną zamierzamy posługiwać się na drodze. 

Niezależnie od tego jakie prawo jazdy posiadamy, aby legalnie korzystać z danego pojazdu konieczne jest posiadanie przy sobie ważnego dokumentu. Jakiś czas temu ustawodawca zniósł obowiązek posiadania dokumentów pojazdu podczas jazdy. W praktyce oznacza to, że dowód rejestracyjny czy też potwierdzenie ubezpieczenia OC pojazdu nie muszą być ciągle przechowywane w pojazdach, którymi się poruszamy. Nie dotyczy to jednak dokumentów potwierdzających nasze uprawnienia do kierowania pojazdami. Ta zasada być może niedługo ulegnie zmianie, a wszystko przez szykowaną nowelizację Prawa o ruchu drogowym.

Zmiany w prawie drogowym

Ustawodawca szykuje nowelizację, zgodnie z którą kierowcy nie będą musieli posiadać przy sobie dokumentu uprawniającego do kierowania danym pojazdem. Oczywiście nie oznacza to, że tuż po wejściu tych zmian w życie każdy z nas będzie mógł obsługiwać pojazdy mechaniczne na drodze.

Zmiany regulacji prawnych dotyczą jedynie braku obowiązku posiadania dokumentu uprawniającego do jazdy w każdej chwili. Innymi słowy, jeśli kierowca zapomni swojego prawa jazdy, a dojdzie do jakiejkolwiek kontroli drogowej, nie będzie musiał obawiać się ukarania mandatem. Posiadanie prawa jazdy stanie się dobrowolne, tak jak w tej chwili jest w przypadku dokumentów rejestracyjnych i ubezpieczeniowych samochodów. 

Przypomnijmy, że do momentu wejścia omawianych zmian w życie (nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie to nastąpi, choć pojawiają się informacje o 3 lub 4 kwartale 2020 r.) kierowcy nadal zobowiązani są do posiadania przy sobie ważnych dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami. Zgodnie z obecnymi przepisami – każdy kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.  Wybór sankcji w tym zakresie należy oczywiście do policjanta. 

Mirosław Ochojski

Mirosław Ochojski

Prezes zarządu INLEGIS Kancelarie Prawne

Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem 793 101 800 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).

Wywłaszczenie - forum i wsparcie

Zachęcamy do dołączenia do naszej grupy wsparcia na Facebook. Prawnicy kanlelarii odpowiadają na wszystkie pytania pojawiające się na grupie.
Formularz Kontaktowy

Jeśli wśród udostępnionych przez nas materiałów nie odnaleźli Państwo odpowiedzi na swoje wątpliwości, prosimy o bezpośredni kontakt. Chętnie przyjrzymy się Państwa problemom i zaproponujemy ich właściwe rozwiązanie.

Formularz kontaktowy

INLEGIS Kancelarie Prawne

Wywłaszczenie Nieruchomości

ul. Podwale 83/7
50-414 Wrocław

ul. Sobieskiego 6/12
31‑136 Kraków

ul. Łagiewnicka 54/80
91-463 Łódź

ul. Rudzka
44-200 Rybnik

Reprezentujemy klientów na terenie całej Polski!