kancelaria prawna Wrocław INLEGIS , wywłaszczenie

Co to jest decyzja ZRID?

Co to jest decyzja ZRID?


Autor:

Mirosław Ochojski

Data publikacji:

23 lip 2022 r.

Ostatnia aktualizacja:

24 lip 2024 r.
Oceń artykuł:

ZRID to skrót od określenia zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Wydawane jest ono w formie decyzji administracyjnej przez właściwego wojewodę w stosunku do dróg krajowych i wojewódzkich lub starostę w stosunku do dróg powiatowych i gminnych. Wniosek o wydanie decyzji ZRID składa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad lub właściwy zarządca drogi, w przypadku dróg lokalnych.

Specustawa drogowa

Podstawę prawną stanowi Ustawa z dnia 10 kwietnia 2003 roku o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, tzw. specustawa drogowa.

W sprawach nieuregulowanych w specustawie pomocniczo stosuje się przepisy Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego, Ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane oraz innych ustaw i rozporządzeń.

Wydanie decyzji ZRID

Wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej niesie za sobą szereg skutków prawnych, które omówimy poniżej. Istotnym jest, aby pamiętać iż mają one charakter administracyjny a co za tym idzie nie wymagają zgody stron, których dotyczą a w szczególności właścicieli nieruchomości objętych decyzją.

Przejście własności nieruchomości na Skarb Państwa lub właściwego zarządcę drogi następuje z mocy prawa a nie poprzez zawarcie u notariusza umowy pomiędzy stronami.

Najważniejszymi skutkami wydania decyzji są:

  • podział i scalenie nieruchomości zgodnie z potrzebami inwestora
  • przeniesienie własności nieruchomości z dotychczasowego właściciela na Skarb Państwa lub właściwą jednostkę samorządową
  • udzielenie pozwolenia na budowę drogi.

Rygor natychmiastowej wykonalności decyzji ZRID

Co do zasady wyżej omówione skutki występują po tym jak decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stanie się ostateczna lub prawomocna. Skutek ten następuje po rozpatrzeniu przez organy wyższego szczebla wniesionych środków odwoławczych.

Specustawa pozwala jednak wnioskować o nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wymagalności. Prawo to stało, się powszechnie przyjętą regułą na inwestycjach drogowych.

Nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności pozwala na realizację wybranych uprawnień wcześniej. W szczególności inwestor jest uprawniony do zajęcia nieruchomości objętych decyzją z rygorem natychmiast po jego nadaniu.

W praktyce pozwala to firmie budowlanej będącej wykonawcą na rozpoczęcie realizacji przedsięwzięcia praktycznie w dniu wydania decyzji ZRID. Jeśli dotychczasowy właściciel będzie próbował to uniemożliwić, mogą w stosunku do niego zostać zastosowane środki przymusu przy udziale policji.

Odwołanie od decyzji ZRID

Każdej ze stron objętej decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej przysługuje prawo do odwołania.

Odwołanie składa się do organu wyższego szczebla, tj. od decyzji starosty do wojewody a od decyzji wojewody do ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

Termin na wniesienie odwołania wynosi 14 dni od prawidłowego zawiadomienia strony.

Wniesienie odwołania przez jedną ze stron powoduje, że decyzja nie stanie się ostateczna a więc wywołuje pewne skutki prawne również dla innych osób nią objętych.

Odwołanie nie odniesie oczekiwanego skutku, jeśli wyraża tylko brak zgody wywłaszczonego. Decyzja ZRID zostanie uchylona lub zmieniona, tylko jeśli narusza przepisy prawa.


O Autorze

Mirosław Ochojski

Mirosław Ochojski

Prokurent

Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).

Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora

Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.

Skorzystaj z kalkulatora

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami

Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.

+48 502 453 699

Cookies

Wykorzystujemy pliki cookies. Bez nich internet w ogóle by nie działał tak jak powinien. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.

Kancelaria Prawna INLEGIS

Prosto o nieruchomościach

E

T

R

5.0

z ponad 80 opinii

ul. Podwale 83 lok. 7

50-414 Wrocław

Telefon: +48 502 453 699


© 2024 Kancelaria Prawna INLEGIS. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Polityka Prywatności