Nowe reguły pobierania opłat za przejazdy drogowe

INLEGIS Kancelarie Prawne
26 sierpnia, 2020

Korzystanie z autostrad i niektórych dróg ekspresowych w Polsce podlega stosownym opłatom. Można je uiścić w dowolny sposób, choć kierowcy z reguły wybierają formę płatności gotówką. Czy już niedługo będziemy świadkami zmian w obowiązujących przepisach i będzie można zapomnieć o odpłatnych drogach krajowych?

Spis treści:

Opłaty drogowe za autostrady 

Celem wszystkich istniejących opłat drogowych jest oczywiście wsparcie funduszu, z którego można finansować w przyszłości nowe trasy i remontować już te istniejące. Opłaty za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych mają więc pomóc w rozbudowie istniejącej już infrastruktury w Polsce.

Ustawodawca jasno określił, że wszystkie autostrady w naszym kraju są płatne. Ministerstwo Infrastruktury wskazało stawki opłaty za przejazd autostradami w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie stawek opłat za przejazd autostradą:

stawka opłaty za przejazd 1 km autostrady dla pojazdów kategorii 1 (motocykle) wynosi 0,05 zł.

stawka opłaty za przejazd 1 km autostrady dla pojazdów kategorii 2 (pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) wynosi 0,10 zł.

Opłaty są z reguły uiszczane w specjalnych punktach po opuszczeniu stosownego odcinka autostrady. Rząd chce jednak wprowadzić pewne zmiany w tym zakresie.

Elektroniczna forma poboru opłat za autostrady

Zgodnie z szykowaną nowelizacją, już niedługo ma zostać wprowadzona możliwość elektronicznego regulowania rachunków związanych z opłatami za korzystanie z krajowych autostrad i niektórych dróg ekspresowych. Dotychczasowa forma tradycyjnej płatności gotówką lub kartą w punktach poboru opłat nie zostanie jednak zniesiona. Elektroniczna płatność ma usprawnić istniejący system i zmniejszyć kolejki na odcinkach wyjazdowych z tych dróg.

Nowe przepisy mają przyczynić się do powstania aplikacji drogowej, która będzie wykorzystywana do śledzenia danego pojazdu, obliczenia stosownej opłaty za przejazd autostradą, a następnie pobrania jej w formie elektronicznej, bez konieczności zatrzymywania się w punktach opłat. 

Oczywiście e-płatności będą wymagały od kierowców nie tylko zainstalowania odpowiedniej aplikacji na smartfonie, ale także udzielenia pozwolenia na satelitarne śledzenie poruszającego się pojazdu oraz pobranie stosownej opłaty za przejazd z konta bankowego danego użytkownika (powiązanego z aplikacją samochodową). 

Co prawda nowelizacja nie przewiduje wzrostu dotychczasowych opłat za przejazd, jednak niewykluczone jest, że pojawi się nowy koszt pod postacią opłaty za zarejestrowanie się i używanie aplikacji na smartfonie. Ostatecznie wygodniejsza forma płatności (i brak konieczności oczekiwania w kolejce do kasy) może być droższa dla kierowców. Dodajmy przy tym, że dodatkowa opłata za używanie aplikacji samochodowej nie jest jeszcze przesądzona, rząd może więc jeszcze z niej zrezygnować. 

Mirosław Ochojski

Mirosław Ochojski

Prezes zarządu INLEGIS Kancelarie Prawne

Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem 793 101 800 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).

Formularz Kontaktowy

Jeśli wśród udostępnionych przez nas materiałów nie odnaleźli Państwo odpowiedzi na swoje wątpliwości, prosimy o bezpośredni kontakt. Chętnie przyjrzymy się Państwa problemom i zaproponujemy ich właściwe rozwiązanie.

Formularz kontaktowy

INLEGIS Kancelarie Prawne

Wywłaszczenie Nieruchomości

ul. Podwale 83/7
50-414 Wrocław

ul. Sobieskiego 6/12
31‑136 Kraków

ul. Łagiewnicka 54/80
91-463 Łódź

ul. Rudzka
44-200 Rybnik

Reprezentujemy klientów na terenie całej Polski!