kancelaria prawna Wrocław INLEGIS , wywłaszczenie

Nowe reguły pobierania opłat za przejazdy drogowe

Nowe reguły pobierania opłat za przejazdy drogowe


Autor:

Mirosław Ochojski

Data publikacji:

26 sie 2020 r.

Ostatnia aktualizacja:

17 lip 2024 r.
Oceń artykuł:

Korzystanie z autostrad i niektórych dróg ekspresowych w Polsce podlega stosownym opłatom. Można je uiścić w dowolny sposób, choć kierowcy z reguły wybierają formę płatności gotówką. Czy już niedługo będziemy świadkami zmian w obowiązujących przepisach i będzie można zapomnieć o odpłatnych drogach krajowych?

Opłaty drogowe za autostrady

Celem wszystkich istniejących opłat drogowych jest oczywiście wsparcie funduszu, z którego można finansować w przyszłości nowe trasy i remontować już te istniejące. Opłaty za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych mają więc pomóc w rozbudowie istniejącej już infrastruktury w Polsce.

Ustawodawca jasno określił, że wszystkie autostrady w naszym kraju są płatne. Ministerstwo Infrastruktury wskazało stawki opłaty za przejazd autostradami w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie stawek opłat za przejazd autostradą:

  • stawka opłaty za przejazd 1 km autostrady dla pojazdów kategorii 1 (motocykle) wynosi 0,05 zł.
  • stawka opłaty za przejazd 1 km autostrady dla pojazdów kategorii 2 (pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) wynosi 0,10 zł.

Opłaty są z reguły uiszczane w specjalnych punktach po opuszczeniu stosownego odcinka autostrady. Rząd chce jednak wprowadzić pewne zmiany w tym zakresie.

Elektroniczna forma poboru opłat za autostrady

Zgodnie z szykowaną nowelizacją, już niedługo ma zostać wprowadzona możliwość elektronicznego regulowania rachunków związanych z opłatami za korzystanie z krajowych autostrad i niektórych dróg ekspresowych. Dotychczasowa forma tradycyjnej płatności gotówką lub kartą w punktach poboru opłat nie zostanie jednak zniesiona. Elektroniczna płatność ma usprawnić istniejący system i zmniejszyć kolejki na odcinkach wyjazdowych z tych dróg.

Nowe przepisy mają przyczynić się do powstania aplikacji drogowej, która będzie wykorzystywana do śledzenia danego pojazdu, obliczenia stosownej opłaty za przejazd autostradą, a następnie pobrania jej w formie elektronicznej, bez konieczności zatrzymywania się w punktach opłat.

Oczywiście e-płatności będą wymagały od kierowców nie tylko zainstalowania odpowiedniej aplikacji na smartfonie, ale także udzielenia pozwolenia na satelitarne śledzenie poruszającego się pojazdu oraz pobranie stosownej opłaty za przejazd z konta bankowego danego użytkownika (powiązanego z aplikacją samochodową).

Co prawda nowelizacja nie przewiduje wzrostu dotychczasowych opłat za przejazd, jednak niewykluczone jest, że pojawi się nowy koszt pod postacią opłaty za zarejestrowanie się i używanie aplikacji na smartfonie. Ostatecznie wygodniejsza forma płatności (i brak konieczności oczekiwania w kolejce do kasy) może być droższa dla kierowców. Dodajmy przy tym, że dodatkowa opłata za używanie aplikacji samochodowej nie jest jeszcze przesądzona, rząd może więc jeszcze z niej zrezygnować.


O Autorze

Mirosław Ochojski

Mirosław Ochojski

Prokurent

Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).

Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora

Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.

Skorzystaj z kalkulatora

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami

Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.

+48 502 453 699

Cookies

Wykorzystujemy pliki cookies. Bez nich internet w ogóle by nie działał tak jak powinien. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.

Kancelaria Prawna INLEGIS

Prosto o nieruchomościach

E

T

R

5.0

z ponad 80 opinii

ul. Podwale 83 lok. 7

50-414 Wrocław

Telefon: +48 502 453 699


© 2024 Kancelaria Prawna INLEGIS. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Polityka Prywatności